Treningi

Dlaczego Nordic Walking?

 

Dla mnie odpowiedź jest prosta „lubię to robić”, a jeśli coś lubię i sprawia mi to przyjemność, to chętnie jadę na trening i rozwijam się w tej dziedzinie. Mogłabym codziennie rozpoczynać dzień od treningu nordic walking, może kiedyś tak będzie. Od 15 lat chodzę i z kijami i nigdy nie mam dosyć.
 
nordic walking Odpowiedź dla osoby, która nigdy jeszcze nie próbowała – ponieważ jest to łatwy, bezpieczny i zdrowy trening całego ciała, dla każdego bez względu na wiek i kondycję, także osób bardzo wysportowanych, nie ma limitu w intensywności treningu.
Początki nie były łatwe, ale bywało też śmiesznie, ciągłe pytania, gdzie zgubiliśmy narty to w zasadzie była najczęstsza reakcja spotykanych na ścieżkach innych ludzi.
Teraz cała Polska chodzi z kijami, cudowne uczucie spotykać ludzi, którzy trenują i widać, że sprawia im to ogromną przyjemność.
Jak tylko razem z mężem skończyliśmy pierwszy w Polsce kurs instruktora nordic walking, na którym poznaliśmy zasady techniki i jego najważniejsze zalety, to praktycznie od razu zaczęliśmy prowadzić regularne treningi nordic walking w Szczecinie. Zainteresowanie było duże, ludzie przychodzili na spotkania i chcieli spróbować nowości. Godnym uwagi jest fakt, że zajęcia prowadzimy do dzisiaj już od 15 lat
 
 

Jakie kije potrzebujemy do nordic walkingu?

 
nordic walkingDo tej pory kije w sporcie kojarzyły nam się najczęściej z trekkingiem, czy z jazdą na nartach i takich właśnie kijów na początku ludzie próbowali używać. Długo z tym walczyliśmy, aby uczestnicy naszych zajęć mieli prawidłowe kije, ponieważ tylko takie umożliwiają prawidłowy trening nordic walking.
W tamtym czasie największym problemem było zaopatrzenie się w oryginalny sprzęt do nordic walking. W związku z tym, że Polsce nie można było go kupić, dlatego zamawialiśmy bezpośrednio z Finlandii, kraju skąd wywodzi się współczesny nordic walking.
Podsumowując, kije to podstawa prawidłowej techniki, powinny być jak najlżejsze, muszą posiadać odpowiednią rękawiczkę i długość dopasowaną do wzrostu.
 
 

Dlaczego tak ważna jest technika?

 
W każdym marszu lub biegu angażujemy gównie dolną połowę naszego ciała i część mięśni brzucha. Dodając kije , ruch naszego ciała zmienia się całkowicie. Idea nordic walking ma na celu zaangażowanie jak największej liczby mięśni, co sprawia, że jest to trening całego ciała. Używając prawidłowo kijów, uruchamiamy mięśnie pleców, obręcz barkową, triceps oraz mięśnie brzucha, a jednocześnie odciążamy kręgosłup, stawy kolanowe i biodrowe.
Reasumując, podczas marszu wzmacniamy mięśnie, a odpowiednie tempo treningu wpływa na nasze serce, cały układ krążenia i oddechowy. Ruch pobudza do pracy układ limfatyczny, dzięki czemu nasz organizm łatwiej pozbywa się toksyn.
 
 

Co to oznacza?

 
Mamy idealny trening, jakim jest połączenie treningu wytrzymałościowego, inaczej kardio z treningiem siłowym, w dodatku na świeżym powietrzu, w lesie, w parku, nad morzem lub w górach przez cały rok. Wydaje się, że ta idealna kombinacja musi przynieść jak najlepsze korzyści.
Wiele osób nadal uważa, że jest to sport dla starszych osób, które potrzebują wsparcia się na dwóch kijach, żeby ćwiczyć. Nic bardziej mylnego, przede wszystkim wiemy już, że kijów używamy w zupełnie innym celu. Dodatkowy atutem prawidłowej techniki jest wzmocnienie intensywności treningu. Dlatego też nordic walking to zawsze szybki i dynamiczny marsz. Tempo marszu powinno być jednak optymalne do naszych możliwości. Osoby, które zaczynają ,chodzą wolniej, ponieważ w pierwszym etapie muszą jeszcze doskonalić technikę i poprawić swoją wytrzymałość. Po miesiącu regularnych treningów min. 2 razy w tygodniu zaczynamy chodzić szybko bez zadyszki i w związku z tym pokonujemy coraz dłuższe dystanse. Zaczynamy poznawać to wspaniałe uczucie po treningu, jakim jest satysfakcja i uczucie dobrze wykonanej „roboty”.
Jeśli po treningu mamy nadmiar energii, jesteśmy pozytywnie nastawieni do życia, rozwiązujemy łatwiej wszystkie problemy ,to znaczy, że trening był idealnie dopasowany do naszych możliwości.
Jeśli jednak czujemy zbyt duże zmęczenie i brak energii to znaczy, że tym razem poćwiczyliśmy trochę za intensywnie.
 
 

Jak nauczyć się prawidłowej techniki?

 
nordic walking technika Najważniejszym aspektem w nordic walkingu jest prawidłowa technika. Najlepiej umówić się na kurs z instruktorem nordic walking. Na takim spotkaniu dowiemy się jak dobrać kije, jak je zakładać, jakie są podstawowe techniki i w jakim tempie zaczynać treningi.
Dobrze jest zapytać instruktora, jakie buty będą dla nas najlepsze i jak ubrać się na trening?
Popularność nordic walking w Polsce sprawiła, że dzisiaj w każdym mieście i miasteczku są zajęcia z podstaw techniki.
Potem już tylko trzeba trenować. Zawsze mówię osobom, które zaczynają, że to jak z jazdą samochodem. Na początku o wszystkim myślimy, a potem już automatycznie zakładamy kije i idziemy.
Jeśli tak jak ja polubisz ten trening i to uczucie, że masz coś, co zawsze możesz zrobić dla siebie, dla swojego ciała, a przede wszystkim zdrowia, będzie zawsze zwyciężać.
Trening to nasz wolny czas często „wyszarpany” z całego dnia obowiązków, dlatego też dobrze jest, jeśli nie będzie to kolejna pozycja w terminarzu, którą musimy odfajkować, tylko czas spędzony z przyjemnością, pomimo zmęczenia i wylanego potu.
 
 

Spróbuj, może ten sport jest właśnie dla Ciebie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *