Treningi

Jak wybrać kije do nordic walking?

 

Największą inwestycją jest zakup kijów do nordic walkingu. Poradzimy, jak wybrać najlepsze dla siebie kije i nie dać się okłamać sprzedawcy. Pokażemy łatwe sposoby sprawdzenia jakości i wytrzymałości sprzętu.

Dlaczego kije są ważne w treningu nordic walking?

Nie możemy używać kijów narciarskich ani kijów trekkingowych. Chodzenie z takimi kijami to nie nordic walking!!!

Niestety, bardzo często widujemy osoby usiłujące trenować właśnie z takimi kijami. Nie można przy ich użyciu stosować prawidłowej techniki marszu, a co za tym idzie, spodziewać się pozytywnych efektów, takich jak po treningu Nordic Walkingu.

Wiodące firmy na świecie, które produkują kije to nordic walkingu to przede wszystkim te, które od wielu lat sprzedają kije do narciarstwa biegowego i zjazdowego. My nie chcemy polecać żadnego producenta kijów, zwrócimy tylko uwagę, jaki powinien być optymalny kij do treningu nordic walking i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. Duży wybór kijów, poza tradycyjnymi sklepami sportowymi jest w sklepach internetowych. Możemy oczywiście zapytać sprzedawcę o radę, ale niestety z doświadczeń osób, które z nami trenują, wiemy, że w większości są oni zainteresowani tylko sprzedażą, a ich wiedza na ten temat jest niewielka bądź też żadna.

trener nordic walking

Dobrze jest poradzić się instruktora

Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to szukajmy kijów znanych firm. Sporo informacji na ten temat można znaleźć na tematycznych stronach lub forach internetowych. Kije kupujemy na wiele lat, jeśli dokonamy właściwego wyboru, to w najlepszym przypadku, nigdy nie będziemy musieli ich wymieniać. Dlatego też należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wykonania i materiał, a nie na cenę. Dobre kije można kupić już od 150 zł w górę. Im lżejszy i wytrzymalszy kij, lepszy uchwyt tym cena jest wyższa. Każda z renomowanych firm, które produkują kije, każdego roku przygotowuje nową kolekcję – nowe kolory, nowe uchwyty, coraz bardziej komfortowe w zakładaniu na ręce. To wszystko ma znaczenie, jednak najważniejszy jest materiał, z którego są zrobione trzonki kijów. Tanie kije to najczęściej kije aluminiowe, ciężkie i sztywne. Idealnym materiałem do produkcji kija jest kompozyt włókna węglowego, im większa zawartość karbonu tym kij jest lżejszy i lepiej amortyzuje drgania, które powstają podczas wbijania w podłoże.

Włókno węglowe powoduje też, że kij jest bardzo elastyczny i wytrzymały. Często podczas ćwiczeń musi on wytrzymać ciężar ciała ćwiczącego. W przypadku osób z nadwagą niekiedy jest to dużo ponad 100 kg. Jeśli chodzimy na treningi kilka razy w tygodniu, także potrzebujemy bardziej wytrzymałych i komfortowych kijów.

 

Zawsze kupujemy parę kijów

kije do nordic walkingPonieważ są kije prawe i lewe (spotkaliśmy się już, że w sklepach oferuje się pojedyncze kije do nordic walking- mamy nadzieję, że wraz ze wzrostem popularności nordic walkingu sytuacje takie nie będą miały miejsca). Nie można założyć prawego kija na lewą rękę ani lewego na prawą, ponieważ uchwyt przy rękojeści, za pomocą którego „przypinamy się do kija” jest jak rękawiczka. Uchwyt jest najważniejszy w technice odpychania i umożliwia nam prawidłową pracę dłoni i ramion. Najczęściej możemy regulować jego wielkość do wielkości dłoni, w niektórych modelach rozmiary są z góry określone np. S, M, L i X L. Są też kije z odpinanymi uchwytami, ułatwia nam to odpięcie kijów np. w czasie ćwiczeń, kiedy wykorzystujemy je jako przyrząd. Rękojeść kija powinna mieć ergonomiczny, wygodny dla dłoni kształt i być wykonana z materiału, który nie będzie powodował otarć na dłoniach podczas długich treningów, polecamy rękojeści korkowe.

Ważne są też końcówki kijów, powinny być wykonane z hartowanej stali, ścięte pod kątem, wówczas kije łatwo wbija się w podłoże, co ułatwia nam prawidłowe odpychanie się podczas marszu. Każde kije do nordic walking w zestawie mają gumowe nakładki na metalowe końcówki, zwane bucikami. Są one bardzo przydatne, kiedy maszerujemy po asfalcie lub innych twardych nawierzchniach. Dobrze jest też używać ich w transporcie kijów, chronią przed skaleczeniem siebie lub innych ostrą końcówką.

 

Jak dobrać odpowiednią długość kijów do nordic walkingu?

nordic walkingA teraz sprawa długości kijów. Przed zakupem dobrze jest poradzić się instruktora lub dobrego sprzedawcy, znającego tabele wymiarów producenta. Niektóre sklepy internetowe zamieszczają tabele z długościami kijów, w zależności od wzrostu sprawdźmy, jednak czy jest ona prawidłowo wyliczona. Optymalną długość kijów obliczamy ,mnożąc wzrost w cm przez współczynnik 0,7. Ponieważ kije produkowane są w odstępach co 5 cm np. 120 cm, 125 cm, 130 cm itd. należy wybrać rozmiar najbliższy przelicznika. Zasada jest taka, że dla początkujących lepsze są kije krótsze, dla lepiej wytrenowanych trochę dłuższe. Najlepiej jednak dobierać długość kijów trenując np. przy wzroście 167 cm, po przemnożeniu wzrostu w cm przez 0,7 otrzymujemy ok. 117 cm. Dla początkującego polecilibyśmy długość kijów 115 cm. Decyzję ostateczną najlepiej podjąć po kilku treningach i po wypróbowaniu w naszym przykładzie kijów o długości 120 cm. Występują duże różnice pomiędzy osobami w długościach nóg i rąk, dlatego trudno jest wybrać idealnie za pierwszym razem. Musimy pamiętać, że tylko dobrze dobrany rozmiar kijów zapewni nam możliwość stosowania prawidłowej techniki nordic walking. Ciekawostką jest to ,że po wielu latach treningów potrafimy chodzić z kijami każdej długości  wymaga to jednak długiej praktyki i idealnej techniki marszu.

Na koniec parę słów o kijach regulowanych, czyli tzw. teleskopowych. Nie polecamy tych kijów na codzienne treningi, są one bowiem mniej wytrzymałe, w czasie ćwiczeń i marszu mogą się po prostu złożyć. Często też używane do ich budowy mechanizmy się psują . Kije teleskopowe, dobre jako dodatkowa para, świetnie się sprawdzają na górskich szlakach lub jeśli często podróżujemy i nie chcemy przerywać treningów poza miejscem zamieszkania. Dlatego też przy zakupie kijów teleskopowych należy szczególnie zwrócić uwagę na ich jakość, ich cena też nie będzie niska.

W TRENINGU NORDIC WALKING UŻYWAMY TYLKO KIJÓW DO NORDIC WALKINGU!!!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *