Treningi,  Uncategorized

Efekty treningowe nordic walking

Efekty treningowe od razu po treningu i w dłuższym okresie

Jeśli długo nie trenowaliście, to już po pierwszym treningu poczujecie, że wasze ciało intensywnie pracowało. Nie przejmujcie się słabą kondycją i bólem mięśni nazajutrz. To wszystko szybko minie, a następne treningi będą dawały coraz więcej przyjemności i satysfakcji oraz pozwolą zrealizować założone cele.

Zawsze po udanym treningu nordic walking dominuje uczucie miłego zmęczenia mięśni i satysfakcja z pokonania trasy marszu oraz przezwyciężenia własnych słabości. Powoli opada napięcie mięśni, ale podwyższona przemiana materii utrzymuje się jeszcze przez kilka godzin po treningu.

Rozluźnienie fizyczne powoduje wprost odprężenie psychiczne organizmu, które jeśli od razu nie wpadniemy w wir codziennych czynności, może także potrwać kilka godzin.

Ważne jest, aby każdorazowo po treningu usiąść w spokojnym miejscu, samotnie lub w miłym towarzystwie, napić się herbaty i jeszcze przez chwilę przedłużyć trening, właśnie o te kilka minut relaksu.

Idealnie jest, zwłaszcza po intensywnym, wyczerpującym treningu, przeprowadzić odnowę biologiczną. W najlepszym przypadku będzie to masaż całego ciała ze szczególnym uwzględnieniem nóg oraz kręgosłupa połączony z kąpielą i leżącym odpoczynkiem w ciepłym i przyjemnym pomieszczeniu. Niezbyt często możemy skorzystać z tak bogatej odnowy i dlatego najczęściej ograniczamy się do kąpieli pod prysznicem lub w wannie.

nordic walking

Dla początkujących

Dla osób dopiero rozpoczynających treningi nordic walking po pierwszych treningach zalecamy samodzielne rozciąganie następnego ranka. Najlepiej przeciągnąć się już w łóżku, a potem kilka ćwiczeń rozciągających nogi i mięśnie tułowia. Najlepszy jest tzw. koci grzbiet oraz w siadzie z wyprostowanymi nogami sięganie do palców stóp, a na stojąco, znane z rozciągania po treningu, ćwiczenie polegające na rozciąganiu ręką uniesionej do tyłu stopy.

Długotrwałe efekty treningu nordic walking są cały czas w trakcie badań, ponieważ jest on uprawiany dopiero od niewielu lat. Szereg instytutów naukowych na świecie podejmuje badania, a wyniki wielu z nich są bardzo pozytywne.

 

nordic walking

Zalety nordic walkingu

Ponad wszelką wątpliwość stwierdzono, że zużycie energii przez organizm ćwiczącego nordic walking jest znacznie wyższe niż przy normalnym marszu bez kijów z tą samą prędkością, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Ten wzrost jest spowodowany przede wszystkim zwiększoną masą mięśni górnej połowy ciała zaangażowanych w treningu nordic walking w porównaniu do biegu. Wzrost ten jest różny w zależności od techniki marszu i jego prędkości. Podobnie w przypadku tętna ćwiczących, jest ono wyższe niż w przypadku zwykłego marszu bez kijów, przy tej samej prędkości. Dlatego też przy mniejszym obciążeniu niż przy bieganiu osiągamy ten sam efekt dla organizmu.

Badania wskazują, że marsz z kijami szczególnie poprawia wydolność fizyczną i wytrzymałość mięśni całego ciała. Redukuje dolegliwości i trudności w poruszaniu w okolicach karku oraz ramion. Ma bardzo dobry wpływ na nastrój psychiczny ćwiczących.

Znaczącą poprawę masy mięśniowej możemy uzyskać głównie poprzez trening z pokonywaniem dużych wzniesień. Obecnie także prowadzone są badania nad pozytywnym wpływem nordic walking na motorykę i koordynację osób ćwiczących.

Wiele badań wskazuje także na pozytywną rolę ćwiczeń nordic walking w walce z nadwagą oraz przy zwalczaniu nadciśnienia tętniczego krwi. O pozytywnych efektach w walce z osteoporozą i innymi chorobami stawów i kości wspominaliśmy już wcześniej.

Jak wynika z powyższych informacji trening nordic walking w długim terminie, daje przede wszystkim dobre efekty zdrowotne dla naszego organizmu, a co za tym idzie, ,ma znakomity wpływ na psychikę i życie społeczne.

 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *