Zdrowa Kuchnia

Oczyszczanie organizmu dietą

 

Jak oczyścić organizm na wiosnę?

Wiosna to najlepszy czas na oczyszczanie organizmu. Bardzo często po zimie mamy ochotę na zmiany nawyków żywieniowych. Dzieje się tak, ponieważ w zimowe długie wieczory dla poprawy nastroju dogadzaliśmy sobie smakołykami i byliśmy mniej aktywni fizycznie. Również dieta zimą jest bardziej tłusta i często uboga w warzywa i owoce. Moim zdaniem dopiero taka prawdziwa wiosna jest dobrym momentem na zmianę jadłospisu i wprowadzenie produktów i dań oczyszczających. W okresie przedwiośnia, czyli zaraz po zimie nasze organizmy są słabsze i detox czy też radykalna zmiana odżywiania może być dla nas niekorzystna. Ponieważ organizm jest osłabiony, a dodatkowe obciążenie, jakim jest oczyszczanie, powoduje złe samopoczucie. Często po pierwszym okresie detoksu czujemy się jakbyśmy mieli infekcję.

Od czego zacząć oczyszczanie organizmu?

Ustalmy w pierwszej kolejności termin, od kiedy zaczynamy. Lepiej nie przed świętami czy majówką, bo wtedy będzie nam dużo trudniej utrzymać restrykcyjną dietę. Następny element to określenie, jaki okres możemy przeznaczyć na oczyszczanie. Myślę, że lepiej zaplanować trochę dłuższy okres na przykład miesiąc, niż zastosować bardzo radykalne zmiany w krótkim czasie. Jeśli się boimy, że zbyt wiele zmian naraz może nas zniechęcić, to wprowadzajmy je stopniowo.

Jeden miesiąc to optymalny czas, w tym okresie powoli możemy wprowadzać kolejne etapy detoksu, obserwować siebie i sprawdzać efekty.

Jednym z ważnych elementów będzie dokładna ocena tego, w jakim miejscu jesteśmy i co chcemy osiągnąć. W miesiąc nie stracimy wszystkich zbędnych kilogramów, ale nie o to chodzi. Oczyszczająca dieta ma przede wszystkim nas oczyścić i przygotować do dalszych działań. Powinniśmy realnie ocenić nasze możliwości. Jeśli dużo pracujemy i często jesteśmy na przykład w podróżach służbowych, to musimy to uwzględniać. Jeśli trenujemy lub zaczynamy treningi, to też będzie miało wpływ,, jak będziemy ustalać nasz jadłospis i rozkład posiłków. Tutaj dodatkowych informacji powinien udzielić nam trener. Jeśli trenujemy sami, to dobrze jest poczytać co i kiedy jeść przed i po treningu. Będzie to zależało od rodzaju naszej aktywności.

 

detox

 

Co zmienić w swojej diecie w pierwszej kolejności?

Dobrze jest zacząć od odstawienia słodyczy, kawy, tłustych mięs i tłustego nabiału. Dieta powinna być oparta na warzywach. Przede wszystkim gotowanych czy pieczonych, są bowiem łatwiejsze do strawienia niż surowe. Nie jest to jeszcze dobry okres na sałatki, ponieważ nowalijki nie kojarzą się ze zdrową pozbawioną chemii żywnością. Chyba że mamy dostęp do warzyw ekologicznych. Warzywa gotowane i soki powinny być podstawą naszego odżywiania, jeśli chodzi o soki, to myślę o sokach warzywnych nieowocowych. Warzywa zawierają bardzo dużo składników odżywczych i tego właśnie potrzebujemy w tym czasie. Bardzo polecam picie wywaru ze słodkich warzyw (przepis niebawem na blogu). Reguluje on poziom cukru we krwi, szczególnie pomaga w momencie, kiedy odstawimy słodycze. Zastąpi również kawę, kiedy poczujemy się zmęczeni i senni. Napój zawsze należy pić podgrzany. Dobrym pomyłem jest zabranie go w termosie do pracy.

Nie możemy się też głodzić, cztery, a nawet pięć posiłków dziennie ułatwi nam przetrwanie tego ciężkiego okresu. Co jeszcze oprócz warzyw? Na pewno zboża, czyli brązowy ryż i wszystkie kasze. Idealnie pasują do warzyw i można z nich przygotować bardzo dużo potraw na śniadanie, lunch lub kolację.

A co z białkiem?

Białko jest niezbędnym składnikiem naszego pożywienia, jednak w okresie oczyszczania możemy ograniczyć jego ilość. Przez miesiąc nie grozi nam niedobór tego składnika. Możemy raz w tygodniu zjeść rybę. Najlepiej pieczoną w folii bez tłuszczu lub przygotowaną na parze. Dobrym wyjściem jest też włączenie do menu fasolek. Bardzo dobrze sprawdzi się w diecie soczewica, wszystkie jej rodzaje to źródło białka roślinnego. Soczewica jest lepiej przyswajalna niż inne fasolki, zwłaszcza dla osób, które do tej pory nie miały w diecie warzyw strączkowych.

W diecie oczyszczającej należy ograniczyć pieczywo. To z pewnością dla wielu osób może być dużym problem. Większość z nas uwielbia bułeczki, wszelkiego rodzaju kanapki i pizzę. Niestety jest to źródło cukru prostego i dodatkowo nie znajdziemy tam błonnika i zbyt wielu wartości odżywczych. Jeśli już będziemy musieli od czasu do czasu zjeść pieczywo, to warto sięgnąć po pieczywo na zakwasie z pełnej nieoczyszczonej mąki. Zapewni nam podobnie jak kasze i ryż brązowy nie tylko dużą ilość błonnika to również minerały i mikroelementy.

Co z cukrem w okresie detoxu?

Jak już wspomniałam, wszystkie słodycze powinniśmy odstawić nie tylko na czas oczyszczania, ograniczenie cukru w diecie wyjdzie nam na zdrowie. Należy też pamiętać, że cukier to nie tylko słodycze, ale przede wszystkim słodzone i gazowane napoje. Zawartość cukru w tych produktach jest bardzo wysoka i często nieświadomie pijąc taki napój, dostarczamy do organizmu bardzo duże ilości cukru prostego, czyli inaczej węglowodanu prostego. Tego rodzaju napoje i pokarmy są bardzo wysoko kaloryczne, nie zawierają składników odżywczych i są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Natomiast wspomniane już wcześniej produkty zbożowe nieoczyszczone jak kasze, makaron pełnoziarnisty i ryż brązowy oraz pieczywo z pełnej mąki są to węglowodany złożone bogate w błonnik i składniki odżywcze. Przede wszystkim błonnik jest bardzo ważny w okresie oczyszczania, działa jak miotła, która usuwa śmieci z organizmu. Inną ich zaletą jest niski indeks glikemiczny, co powoduje, że nie musimy zbyt mocno ograniczać naszych porcji. Jednym z bardzo dobrych sposób jest korzystanie z tabeli indeksu glikemicznego węglowodanów przy układaniu posiłków. Produkty o niskim indeksie zawsze będą sprzyjały oczyszczaniu i odchudzaniu.

Co z tłuszczem?

W okresie oczyszczania dobrze jest ograniczyć spożycie tłuszczu. Możemy przygotowywać potrawy bez tłuszczu lub z minimalną ilością. Ułatwi to naszemu organizmowi trawienie w okresie oczyszczania. Wiosna i lato to pory roku, w których często instynktownie jemy mniej mięsa. Dzieje się tak, ponieważ, gdy jest cieplej, nasz organizm nie potrzebuje tłuszczu, który w okresie zimowym działa jak ogrzewacz. Zdrową przekąską będą pestki dyni czy słoneczka bogate w dobre tłuszcze.

Jak poradzić sobie bez kawy?

Kawa to dla wielu z nas podstawowy napój, przede wszystkim rano i w godzinach popołudniowych. Kawę może zastąpić wspomniany napój ze słodkich warzyw, ponieważ reguluje poziom cukru w organizmie, także woda z cytryną spowoduje, że poczujemy się lepiej w momentach znużenia. Wodę z cytryną powinniśmy w tym okresie pić w większych ilościach. Dobrym pomysłem jest kawa bezkofeinowa, smakuje jak prawdziwa, a jednak zdrowsza.

 

detox

 

Dlaczego tak ważne są regularne posiłki?

Idealny odstęp pomiędzy posiłkami to 3 godziny. Dlaczego to jest takie ważne? Przede wszystkim działa na naszą psychikę, im częściej jemy, tym jesteśmy spokojniejsi, że następny posiłek mamy zaplanowany i wiemy dokładnie za ile czasu. Taka świadomość uspakaja nas i nawet jeśli porcja jest mała i nie czujemy, pełnego zaspokojenia głodu to wiemy, że już niedługo następny posiłek. Najczęściej osobom, które do tej pory jadły dwa razy dziennie, wydaje się, że ta ilość posiłków jest dla nich za duża. Regularne i częste posiłki mają wpływ na poziom cukru. Jesteśmy głodni, kiedy poziom cukru w naszym organizmie spada zbyt nisko. Częste posiłki i zbilansowane jedzenie pozbawione cukru, zbyt dużej ilości soli i tłuszczu otrzymuje poziom cukru na optymalnym poziomie i nie doprowadza nas do momentu, kiedy już nie kontrolujemy ilości i jakości posiłku. Chyba każdy z nas zna takie sytuacje z własnych doświadczeń, ja nazywam to „napadem na lodówkę”

Podsumowując, żeby oczyścić organizm, nie musimy sięgać po żadne specyfiki. Wystarczy wprowadzić zdrowe produkty, jeść określoną ilość posiłków, a przede wszystkim wykluczyć wszystko to, co jest niezdrowe i nam szkodzi w większych ilościach. Tego rodzaju detoks jest bardzo bezpieczny i przygotuje nas do dalszych działań np. do odchudzania i zmiany nawyków żywieniowych.

Oczyszczanie organizmu to nie tylko zdrowe jedzenie, dobrze jest pomyśleć o masażach ciała, które relaksują i dodatkowo wzmocnią efekty, zwłaszcza wszystkie rodzaje masażu limfatycznego. Pamiętajmy o aktywności fizycznej, przede wszystkim o ruchu na świeżym powietrzu. Długie spacery, bieganie, nordic walking również pobudzają do pracy układ limfatyczny, który oczyszcza nasze ciało.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *