Treningi

Nordic Walking – trening z kijkami

Nie możesz biegać, rzucać oszczepem, jeździć na rowerze ani podnosić ciężarów – chodź z nami…

 

Dzięki treningom nordic walking oszczędzisz kręgosłup i odciążysz stawy, wzmocnisz też kościec całego ciała, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko osteoporozy. Nordic walking poprawia sprawność układu krążenia i wzmacnia system immunologiczny…

 

Do niedawna mogłeś grać w piłkę przez wiele godzin z kolegami czy też jeździć na koniu przez cały dzień. Tymczasem zauważyłeś, że coraz częściej masz problemy z kręgosłupem, bolą cię stawy, dopadają cię choroby cywilizacyjne. Słyszysz wtedy od lekarza, że musisz zrezygnować z wielu aktywności ruchowych, pozostaje tylko pływanie lub spacery. Z basenami i ich dostępnością różnie bywa, natomiast sam marsz to zdecydowanie za mało, ale już marsz plus kije to kompleksowy trening dla całego ciała. Używając kijów, odciążamy stawy i kręgosłup, wzmacniamy kości.

Od czego zacząć  trening nordic walking

Możesz zacząć od bardzo spokojnych treningów, czasami pod okiem rehabilitanta, gdy twoje możliwości z czasem poprawią się, możesz chodzić szybciej i wybierać trudniejsze trasy. Ciało zmienia się, z powrotem poczujesz siłę swoich mięśni i powrócisz do dawnej sprawność i kondycji. Nie musisz już z zazdrością przyglądać się rowerzystom czy biegaczom, masz bowiem idealną dla siebie dyscyplinę sportu. Biegacze i rowerzyści często patrzyli na nas z pobłażliwym uśmiechem, teraz już się to zmieniło, widzą bowiem wytrenowaną grupę ludzi idących w szybkim tempie i w jednakowym rytmie. Myślę, że wielu z nich w przyszłości dołączy do nas, jeśli nadal będą chcieli pozostać aktywni fizycznie.

nordic walking

Nordic Walking zamiast siłowni

Zostawcie siłownie, zwłaszcza dźwiganie ciężarów, nie jest to dobre dla naszych kręgosłupów, kiedy siedzimy w pracy 8 godzin, a kolejne godziny spędzamy w samochodzie w drodze do pracy i domu. Tak mało chodzimy na co dzień, brakuje nam najbardziej naturalnego ruchu dla człowieka, który od początku naszego istnienia na ziemi utrzymywał nas w dobrej kondycji – siedzenie przy biurku, dźwiganie ciężarów, nawet jazda na rowerze górskim nie sprzyja naszemu kręgosłupowi, wymusza bowiem nienaturalną jego pozycję.

 

Efekty treningów nordic walking

Poczujecie się znowu sprawni, jeśli regularnie, co najmniej 2 razy w tygodniu pójdziecie na trening z kijami i przez wiele lat utrzymacie dobrą formę. Nie będziecie musieli ograniczyć waszej aktywności, a zdrowie dzięki wielu aktywnym godzinom na świeżym powietrzu dopisze wam przez wiele lat.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *